03 26 2014.

bulk love

It took a long time for me to get used to purchasing from the bulk section of my grocery store. It’s easy to forget that it exists, especially because it sits in the produce department of my local store. When I think “nuts” I usually go to the nut aisle. They’re expensive though! A small jar of cashews can cost upwards of $5!

I recently rediscovered the bulk section one evening when I was looking for hazelnuts for a recipe of mine. I wasn’t in a hurry so I did a few laps around the dispensers – examining what was available. Then I took a look a the price. Compared to the cost of the canned nuts, these were a steal! So I stocked up. Then I made granola bars.

And I had leftovers. The nuts sat on my shelf for a week or two until last night when I realized that I was short a midday snack for work…so I made a trail mix! This isn’t exactly a recipe, but it’s more of a reminder to use up those leftover nuts in a protein-packed snack form!

22dc9552b4fc11e3b98c0e4d1ad2c28d_8

My trail mix included: cashews, almonds, pistachios, sunflower seeds, pepitas, dried cranberries and mini chocolate chips.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *